Virksomhedsplan - Er ikke opdateret endnu.
Sprogcenteret er for børnehavebørn i alderen 4 – 6 år. Der er tilknyttet børn fra fire institutioner i Brøndby Strand, Mågebo, Storkely, Spættebo og Duebo. Der er udelukkende ansat uddannet personale, som har særlige faglige kompetencer omkring børns sproglige udvikling. Centeret deler ledelse og lokaler med Børnehuset Mågebo. Sprogcenteret har flere opgaver, herunder nævnes de fire vigtigste.
1. Som netværkscenter med vejledning og formidling af pædagogiske redskaber til det pædagogiske arbejde med børn fra etniske minoriteter.
2. Som institution med konkrete sprogpædagogiske forløb af ca. 10 ugers varighed.
3. Som center for redskabsudvikling af det sprogpædagogiske arbejde.
4. Som basis for det Sprogpædagogkorps, bestående af 2 sprogpædagoger, der for tiden udfører konkrete sprogpædagogiske projekter i flere af Brøndbys institutioner.
Centeret er i sin pædagogik inspireret af Jette Løntofts bøger, men har efterhånden udviklet sin egen metode kaldet HCA metoden. Metoden skal sikre at børnene møder de samme begreber i mange kreative situationer. Det skal sikre de vigtige gentagelser af begreber i praksis, der er forudsætning for at den sproglige læringen kan finde sted. Der arbejdets ud fra børnenes forudsætninger. Personalet er i tæt dialog med de tilknyttede institutioner og differentiere sprogarbejdet, så der tages hensyn til børnenes individuelle behov.
Målsætning for HCA
1. Sprogcenteret HCA vil være førende i Brøndby kommune med hensyn til det sprogpædagogiske arbejde. Personalet i HCA udvikles fagligt, så centeret kan undervise og medvirke til at udvikle andre personale grupper.
2. I centeret giver vil vi børnene nogle kulturelle oplevelser som er med til at udvide deres erfaringsverden og styrke deres indre billeddannelse.
3. Vi vil arbejder ud fra en gensidig respekt for hinandens forskelligheder, bl.a. ved at inddrage hinandens kulturelle og sproglige færdigheder i hverdagen.
4. Vi vil arbejde med børnenes kommunikative færdigheder så de kan indgå i forpligtende fællesskaber.
5. Vi vil lave en aktiv formidling til forældrene omkring børnenes sproglige udvikling og hverdag i centeret/ institutionen.
Principper og værdier for Pædagogisk Sprogcenter HC-Andersen:
I H. C. Andersen sprogcenter er en stor del af sprogarbejdet bygget op på det kreativt skabende arbejde.
Derfor arbejder vi efter vores egen udviklede metode, som vi kalder H. C. Andersen metoden.
Metoden tager udgangspunkt i det eventyrlige, hvor fortælling, kreativitet og det at arbejde med alle sanser indgår som en naturlig del af barnets hverdag.
Metoden har en meget fast struktur, hvor der arbejdes i små grupper, med udgangspunkt i det enkelte barn og dets sproglige niveau, hvor forforståelse, efterbearbejdelse samt det at børn formidler til børn, indgår som et naturligt element.
Der arbejdes med variation over samme tema, for derved at skabe så mange gentagelser og herved udvide børnenes begrebsverden.
Børnene inddrages i alle hverdagens aktiviteter, og deres kreative produkter udstilles som en del af det sproglige miljø.
I H. C. Andersen arbejder vi efter en struktureret arbejdsform d.v.s. efter handleplaner.
Disse handleplaner tager udgangspunkt i et tema, som for centret, er et H. C. A. eventyr.
Det er vigtigt at personalet i dagligdagen er aktive og kommunikerende og skal kunne samarbejde med og involvere sig i tilknyttede institutioners børn. En del af vores arbejde består i at udvikle tværfaglig og tværinstitutionelle samarbejdsrelationer samt formidle H. C. Andersen metoden til andre personaler i Brøndby.
Da en stor del af vores arbejde består i formidling til forældre, andre faggrupper samt dokumentation, er det vigtigt at vi dygtiggør os inden for IT området.
Personalesamarbejde
Alle har ansvar for at samarbejdet fungerer. Det vil sige, alle skal vise vilje og engagement over for sine kollegaer.
Samarbejde, er en forudsætning for, at skabe de bedste rammer for børn og personale.
Kommunikation og viden giver de bedste forudsætninger for at handle i en given situation.
Samarbejde fordrer empati og forståelse for hinandens forudsætninger og kræver, at dem, der har indsigten, viser andre, hvordan en given opgave løses på en god måde.
Forudsætningen for et godt samarbejde er desuden, at målene for arbejdsopgaverne er synlige og kendte.
Ansvar og kompetence
Arbejdet tilrettelægges ved hjælp af handleplaner, som afspejler værdier, som er bestemt i virksomhedsplanen..
Handleplaner beskriver mål og delmål udfra de prioriterede aktiviteter på området.